Log Nedir?

Log İngilizce bir terimdir. Log kısaca bahsedecek olursak  ’’log’’ kütük ve kayıt defteri anlamlarını  taşıyor. İngilizce Bilişim dünyası için ise log, bilgisayarın gerçekleştirdiği her etkinliğin kayıt altına alınması anlamına gelmekte. Yani gerçekleştirdiğiniz tüm işlemleri denetlemenizi, kritik durumlar ve tanımlanamayan eylemleri  tespit etmenizi sağlar. Log kaydı sürekli olarak tutulur bu sayede sistem yöneticisi gerçekleşen her harekete erişebildiği gibi olası bir siber saldırı hissettiğinde gerekli önlemleri alabilir.

İşletmelerde Log Kaydı Tutmak Neden Önemlidir?

Log kaydının tutulması bir işletmenin güvenliğinin temel taşı diyebiliriz. Log kaydını tutmak hem siz işletmeler için hem Siber saldırılarla mücadele eden Siber Güvenlik Kurumları tarafından siber saldırılara karşı büyük önem taşır.

Özellikle de siber saldırıların tespiti ve olay yönetimi için loglama kritik önem taşımaktadır. Bir siber saldırının tespiti ve aydınlatılması için log kayıtları siber güvenlik uzmanları tarafından incelenerek ortaya çıkartılır. Log kayıtları siber saldırının niteliğinden, güvenlik açığının tespitine kadar birçok noktada siber güvenlik uzmanlarına yön gösterir nitelikte olmalıdır.

5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlemesine Dair Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik Kanunu, ISO 27001 gibi bilişim sektörünün en önemli kanun ve standartları log tutmayı esas zorunluluk olarak şart koşar.