5651 Sayılı Kanun Nedir?

5651 Sayılı Kanun

5651 Sayılı Kanun Nedir?

  5651 sayılı kanun ile internet kullanımında gerçekleştirilen paylaşımların düzenlenmesi ve bu paylaşımlardan doğan suçlara karşı mücadele edilebilmesi için çıkarılmış olan bir kanundur 5651 sayılı kanun. 5651 sayılı kanun ile loglama internet erişimi sunan kurum, işletme ya da kişilerin çalışanlara veya müşterilere sundukları internet hizmetinden faydalanan kişilerin hareketlerini kaydettiği bir sistemdir 5651 loglama sistemi. Bu kanun ile de kullanılması zorunlu hale gelen bir sistemdir.

  5651 sayılı kanuna göre 5651 loglama sisteminin kurulmaması söz konusu olduğunda kullanılan internet üzerinden gerçekleşen tüm işlemler. İnternetin sahibi olan işletmenin veya kuruluşun sorumluluğu altındadır. Bu kanunun çıkış amacı ise internet hizmeti sağlayan tüm işletmelerin korunmasıdır.

5651 loglama sistemi nedir ?

  5651 loglama sistemi, sistemlerin davranışlarını kayıt altına alarak kontrol eden bir sistemdir. 5651 loglama sistemi internet erişimine sahip olan şirketler, işletmeler vb. kurumlar gibi kalabalık çalışanı olan veya restoran, kafe vb. yerlerde gelen müşterilere sağlanan internet hizmetinin birçok kullanıcıya sunulması nedeni ile kullanılması zorunlu hale gelmiş olan bir sistemdir 5651 loglama sistemi.

  Bu zorunluluğun nedeni ise internet kullanıcılarının suç teşkil edebilecek paylaşımları, resimleri, yorumları ve buna benzer davranışlar ile mücadele edebilmek bu durumu kontrol altında tutabilmek içindir. 5651 loglama sistemi sayesinde kullanıcıların hangi sitelerde dolandığını, internette gezinirken neler yaptığını, hangi tarihte, hangi saatte, hangi siteye giriş yaptığını ve en önemlisi interneti kullandığı cihaza ait IP ve MAC adresi gibi bilgileri kayıt altına alarak tutar ve saklar. Eğer 5651 loglama sistemine sahip değil iseniz ve sizin internetiniz üzerinden herhangi bir suç teşkil edici paylaşım, yorum vb. bir durum gerçekleşir ise işlenen tüm suçların yasal yükümlülüğü size ait olacaktır.

İLGİLİ MAKALELER

KVKK NEDİR ?

mevzuat.gov.tr
resmigazete.gov.tr
internetyardım.org.tr
bergnet.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir