5651 loglama sistemi nedir ?

5651 Loglama Sistemi

 5651 Loglama Sistemİ

5651 loglama sistemi nedir ?

  5651 Loglama Sistemindeki log kelimesinin anlamı kayıt demektir. Loglama işlemi de yapılan bu kayıtların dijital hareketlerinin tutulmasına denilmektedir. Loglama işlemi bir sistemin, cihaz ve sistem kullanıcıların hareketlerini kayıt eden bir sistemdir. Gelişmiş olan teknoloji ile de elektronik bir sistem üzerinde yapılan tüm işlemlerin kayıtlarının tutulmasıdır. Loglama kayıtları özellikle siber güvenlik olaylarının aydınlatılması adına daha zorunlu bir hale gelmiştir. 5651 sayılı kanunu ile bilişim sektöründe yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı olarak da ortaya önemli bir hale getirilmiştir.

  5651 HOTSPOT LOGLAMA sistemi, sistemlerin davranışlarını kayıt altına alarak kontrol eden bir sistemdir. 5651 loglama sistemi internet erişimine sahip olan şirketler, işletmeler vb. kurumlar gibi kalabalık çalışanı olan veya restoran, kafe vb. yerlerde gelen müşterilere sağlanan internet hizmetinin birçok kullanıcıya sunulması nedeni ile kullanılması zorunlu hale gelmiş olan bir sistemdir loglama sistemi.

  Bu zorunluluğun nedeni ise internet kullanıcılarının suç teşkil edebilecek paylaşımları, resimleri, yorumları ve buna benzer davranışlar ile mücadele edebilmek bu durumu kontrol altında tutabilmek içindir. Loglama sistemi sayesinde kullanıcıların hangi sitelerde dolandığını, internette gezinirken neler yaptığını, hangi tarihte, hangi saatte, hangi siteye giriş yaptığını ve en önemlisi interneti kullandığı cihaza ait IP ve MAC adresi gibi bilgileri kayıt altına alarak tutar ve saklar. Eğer 5651 loglama sistemine sahip değil iseniz ve sizin internetiniz üzerinden herhangi bir suç teşkil edici paylaşım, yorum vb. bir durum gerçekleşir ise işlenen tüm suçların yasal yükümlülüğü size ait olacaktır.

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir